• +90 (372) 556 39 91
  • devrektso@tobb.org.tr
  • devrektso@hs01.kep.tr
Haberler

TOBB BAŞKANIMIZ SAYIN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ODAMIZI ZİYARET EDEREK BİZLERİ ONURLANDIRDI.

  • 20.12.2019
  • devrektso

DEVREK’E OSB YAPILMASI İÇİN DESTEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Üyeleri ile istişare toplantısına katıldı. Devrek TSO Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarckılıoğlu, Devrek’e bir OSB yapılması için Başkan Hacıkulaoğlu’nun çalıştığına işaret ederek, “Biz de buna destek veriyoruz” dedi.​

Hisarcıklıoğlu, Devrek’in bastonuyla, kızılcık ve beyaz baklavasıyla, gönüllerde taht kurduğunu belirtirken, “Devrek, sadece bunlarla öne çıkmıyor. Orman ürünleri ve seramik sanayiyle her geçen gün adından daha çok söz ettiriyor. Altyapı sağlanırsa Devrek çok daha fazla üretim yapabilecek potansiyele sahip” diye konuştu.

Devrek’te turizmin geliştirilmesi gerektiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, doğa turizminde önemli bir potansiyel bulunduğunu aktardı. TOBB Başkanı, Devrek’in gelişmesi ve kalkınması için çalışan Devrek TSO Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu’na, yönetime ve meclis üyelerine teşekkür etti.

5 yıldızlı hizmet

Devrek TSO’nun akredite oda olarak üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Hepinizin malumu zor bir dönemden geçiyoruz. Bunu da en çok, bizler, yani bizim camia hisseti. Önümüzdeki sene hem büyümenin artması, hem de iç piyasanın canlanması öngörülüyor. Bu süreçte bizim asli görevimiz; camiamızın, üyemizin bu sıkıntılarını, önerilerini toplayıp, bunları icra makamında olan hükümete iletmek.”

Son dönemde odalardan ve dolayısıyla üyelerden kendisine ulaşan taleplerle ilgili pek çok düzenlemenin hayata geçtiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu “En büyük şikâyetimiz bankalardandı. Hükümetimizin aldığı inisiyatifle kamu bankaları burada devreye girdi. Hem faizleri bir miktar düşürdüler, hem de yeni kredi vermeye başladılar. Konutta ve otomotivde başlatılan kampanyalar üyelerimiz nezdinde bir moral sağladı. Son açıklanan kararla kamu bankalarında ticari kredi faizleri tek haneli rakamlara inecek inşallah” dedi.

Odanız borsanız size kefil oluyor

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Biz de KGF ile siz kefil olmaya da devam ediyoruz. Biliyorsunuz KGF, bizim iştirakimiz. Yani sizin kurumunuz. KGF ile bankadan alacağınız kredide size kefil oluyoruz. Bugün baba oğluna kefil olmuyor. TOBB, Odanız/Borsanız size kefil oluyor. Bakın KGF ile son 3 senede, yaklaşık 800 bin üyemizin 400 milyarlık kredisine kefil olduk. Nefes Kredileriyle 100 bin üyemize 12 milyarlık ucuz kredi imkânı sağladık.

Bankalarda ikinci şikâyetimiz yüksek POS komisyonlarıydı. Eskiden hiçbir limit yoktu. Şimdi  %1,60 üst sınır getirildi. Şimdi bunun biraz daha düşürülmesi için konuşuyoruz. Ayrıca yine sizlerin talepleri, Odalarımızın ve bizlerin de takibi sonucu, çeşitli sektörlerdeki kredi kartlı alışverişte taksit sayısı artırıldı. Yine bizim, TOBB’un uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu vardı: ticari alacak sigortası. Halk Sigorta bu işin başını çekti. Şuan 16 sigorta şirketi ticari alacak sigortası hizmet veriyor.

Bu imkânı da muhakkak takip edip, kullanın ve üyelerinize duyurun. Arabuluculuk ve TOBB Tahkim ile anlaşmazlık hızlı çözülmesini sağlıyoruz. Sizlerin dikkatinizi çekmek istediğim bir diğer konu da arabuluculuk ve TOBB Tahkim. İş mahkemeleri, iş-işveren açısından sıkıntılar oluşturuyordu. İşverenler hep haksızdı, çünkü bizim adalet sistemimiz güçsüzün yanında, haklının yanında değil. Bildiğiniz gibi işçi-işveren uyuşmazlıklarında 2018’den itibaren arabuluculuk zorunlu oldu. Öte yandan Ticaret Mahkemeleri 3-4 yıl sürüyor. Bu kaynak ve zaman israfı resmen. 2019’un başından itibaren de ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk zorunlu oldu.”

  • TOBB BAŞKANIMIZ SAYIN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ODAMIZI ZİYARET EDEREK BİZLERİ ONURLANDIRDI.
  • TOBB BAŞKANIMIZ SAYIN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ODAMIZI ZİYARET EDEREK BİZLERİ ONURLANDIRDI.
  • TOBB BAŞKANIMIZ SAYIN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ODAMIZI ZİYARET EDEREK BİZLERİ ONURLANDIRDI.
  • TOBB BAŞKANIMIZ SAYIN M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ODAMIZI ZİYARET EDEREK BİZLERİ ONURLANDIRDI.